Rozhovor s výrobním manažerem Pavlem Horákem

Co vás motivovalo k tomu, abyste přijal pozici výrobního manažera právě v KESu?

Přijetí této pozice pro mě bylo přirozeným krokem v rámci mé potřeby seberealizace a touhy učit se nové věci. Po sedmi letech v předchozím zaměstnání jsem dosáhl svých stanovených cílů, ale začala mi chybět vnitřní motivace – klíčový prvek spokojenosti v práci. V KESu mě oslovila možnost zapojit se do zakázkové výroby a podílet se na realizaci strategických rozhodnutí. Každý nový začátek přináší příležitost nejen k dosažení ambiciózních cílů, ale také k osobnímu růstu a zlepšení.

Můžete nám přiblížit vaše dosavadní zkušenosti? Kde jste předtím pracoval a co vám tyto zkušenosti přinesly?

První pracovní zkušenosti jsem získal už během studií ve firmách AT Computers a Mahle Behr, kde jsem pracoval jako skladník a administrativní podpora výroby. Tyto role mi poskytly cenný náhled na práci ve skladu a ve výrobě, což mi pomohlo lépe pochopit potřeby a výzvy pracovníků na těchto pozicích. Po ukončení VŠ jsem zůstal v Mahle Behr, kde jsem postupně působil na různých pozicích – od inženýra procesní optimalizace, přes koordinátora nových projektů, až po manažera výroby.
Každá role byla specifická a důležitá. Technické pozice mi pomohly osvojit si systematický přístup k řešení problémů, zatímco manažerské zkušenosti mě utvrdily v tom, že práce s lidmi je mou vášní.

Jak byste popsal svůj styl vedení týmu? Na čem si nejvíce zakládáte při spolupráci s kolegy?

Můj styl vedení je založen na dvou klíčových pilířích: oboustranné důvěře a jasné vizi. Oboustranná důvěra je základem úspěšné spolupráce – tým musí věřit svému vedoucímu, že bude podporovat jejich práci, a vedoucí musí mít jistotu, že se může na svůj tým spolehnout.
Dalším zásadním prvkem je dobře komunikovaná vize. Pokud tým rozumí cílům a chápe svou roli v jejich dosažení, snadněji se vypořádá s výzvami, které je čekají. Naopak absence nebo nejasná komunikace často vede ke ztrátě motivace a letargii, což je v dynamickém prostředí, jako je automotive, nepřijatelné.

Co považujete za největší benefity práce v KESu – jak pro zaměstnance, tak i pro manažery?

Benefity jsou subjektivní, ale z mého pohledu je KES v této oblasti velice silný.
Pro zaměstnance bych vyzdvihl například stravenkový paušál, 13. a 14. mzdu nebo firemní večírek – ten poslední v roce 2024 byl výborně zorganizovaný, včetně vystoupení skupiny No Name.
Pro manažery je obrovským benefitem podpora inovací a zapojení do strategických rozhodnutí. Ne každá firma skutečně usiluje o zlepšení a dává prostor k realizaci nových přístupů. KES však vytváří prostředí, které inovacím aktivně fandí, což je pro mě velkou motivací.

Jaké změny nebo inovace plánujete zavést ve výrobním oddělení? Jaké jsou vaše priority pro následující měsíce?

V prvních měsících se soustředím na poznávání detailů provozu a spolupráci s kolegy na prvních projektech. Pro první pololetí je však prioritou stabilizace výroby v novém závodě v Kosovu, a dále v Česku zlepšení komunikace mezi výrobou a ostatními odděleními a zavedení procesů neustálého zlepšování (CIP). Plánujeme také reorganizaci některých pracovních pozic tak, aby se více zaměřily na činnosti s přidanou hodnotou místo aktivit, které už pro firmu nepřinášejí žádný skutečný přínos.

Jaké jsou vaše silné stránky, které chcete přenést do svého působení v KESu?

Jednou z klíčových věcí, kterou chci do KESu přinést, je jasná vize. I v turbulentní době, kterou automotive prochází, věřím, že v dobrém kolektivu a s pozitivní firemní kulturou můžeme společně zvládnout i ty nejtěžší výzvy.

Máte oblíbený způsob relaxace ve volném čase, který Vám dobíjí baterky?

Z pasivní relaxace si nejraději zahraji strategické nebo RPG hry na počítači – i když na to už není tolik času, kolik bych si přál. Je to ale skvělý způsob, jak na chvíli úplně vypnout. Partnerka navíc oceňuje, že místo barů trávím čas doma (smích).
Z aktivních způsobů relaxace nejčastěji chodím do fitka nebo na ledovou plochu, kde si zavzpomínám na svou desetiletou hokejovou kariéru. Teď už ale působím jako „brankář v důchodu“.