Rozhovor s výrobním manažerem Pavlem Horákem

Co vás motivovalo k tomu, abyste přijal pozici výrobního manažera právě v KESu?

Přijetí této pozice bylo pro mě přirozeným krokem vycházejícím z mé potřeby seberealizace a touhy učit se nové věci. Po sedmi letech v předchozím zaměstnání jsem cítil, že jsem dosáhl cílů, které jsem si stanovil, a začala mi chybět vnitřní motivace – něco, co považuji za klíčový prvek spokojenosti v práci. V KESu mě zaujala možnost proniknout do zakázkové výroby a také se podílet na realizaci strategických rozhodnutí, které firma podstoupila. Každý nový začátek přináší příležitost nejen k dosažení ambiciózních cílů, ale také k tomu, aby se člověk stal lepší verzí sebe samého

Můžete nám přiblížit vaše dosavadní zkušenosti? Kde jste předtím pracoval a co vám tyto zkušenosti přinesly?

První zkušenosti jsem čerpal již během studií ve firmách jako AT computers a Mahle Behr, kde jsem čerpal zkušenosti od píky jako skladník či administrativní podpora výroby. Na tyto zkušenosti jsem hrdý, protože mi dali důležitý náhled, co pracovníky ve skladu či výrobě běžně trápí a jaký je jejich pohled na věc. Právě Mahle Behr se po dokončení VŠ stalo mým profesním domovem na dlouhá léta, kde jsem působil na různých pozicích od inženýra procesní optimalizace, koordinátora nových projektů a manažera výrobního fraktálu.
Každá pozice byla velice odlišná, ale pro moji kariéru stejně důležitá. Dělnickou část jsem již zmínil, Inženýrské pozadí mi naopak pomohlo osvojit si systematický přístup k řešení problémů a pozice v managementu poznat svoji vášeň pro práci s lidmi.

Jak byste popsal svůj styl vedení týmu? Na čem si nejvíce zakládáte při spolupráci s kolegy?

Svůj styl vedení zakládám na dvou klíčových pilířích – oboustranné důvěře a jasné vizi. Obě hodnoty považuji za naprosto zásadní pro úspěšnou spolupráci týmu. Tým musí mít jistotu, že svému vedoucímu může důvěřovat a že pro něj udělá maximum. Na druhou stranu vedoucí musí vědět, že se může spolehnout na všechny členy svého týmu. Bez této oboustranné důvěry není možné budovat efektivní spolupráci ani zdravé pracovní prostředí. Druhým základním pilířem je dobře komunikovaná vize. Tým pak ví jasně co přibližně je v dalším časovém úseku čeká a snáz se vypořádává i s nelehkými výzvami, protože jsou předem definované a každý člen rozumí svému přínosu pro dosažení cíle. Naopak úplná absence či nejasná komunikace vize často vede ke ztrátě motivace, letargii a neochotě podílet se na změnách. To je v dynamickém prostředí, jako je automotive, zásadní problém, který může negativně ovlivnit výkonnost celé firmy.

Co považujete za největší benefity práce v KESu – jak pro zaměstnance, tak i pro manažery?

Benefity jsou vždy zajímavé téma, protože pro každého to může znamenat něco úplně jiného.
Mírou benefitů jsem ale v KESu z více pohledů velice mile překvapen.

Po zaměstnance může být velice zajímavý například stravenkový paušál do mzdy, 13. či 14. mzda a velice rád bych vyzdvihnul firemní večírek, kterého jsem měl možnost se již na konci roku 2024 zúčastnit a bylo toho opravdu výborně zorganizována zábava, včetně doprovodného programu skupiny NoName.
Pro manažery je velkým benefitem především podpora inovativních přístupů a možnost podílet se na zásadních strategických rozhodnutích. Ne každá firma má skutečný zájem hledat nové způsoby, jak věci zlepšit, a je ochotna pro jejich realizaci něco udělat. V KES jsem ale našel prostředí, které těmto změnám a inovacím aktivně fandí, což považuji za obrovskou výhodu.

Jaké změny nebo inovace plánujete zavést ve výrobním oddělení? Jaké jsou vaše priority pro následující měsíce?

Myslím si, že po dvou měsících mohu zhodnotit, že ještě chvíli bude hlavní prioritou pronikat do detailů provozu a poznávat se s jednotlivými kolegy a odděleními při prvních společných projektech.
Nicméně je jasné, že v prvním pololetí bude důležité stabilizovat výrobu v novém závodě v Kosovu, zásadně vylepšit komunikaci ve výrobě i ostatními odděleními, zavedení různých stupňů CIP aktivit (proces neustálého zlepšování), ale jistě i reorganizační změny týkajících se hlavně změny náplně práce některých pozic, tak aby byli efektivnější, pružnější a věnovali se více věcem s přidanou hodnotou, než-li věcem, které se sice „vždy dělali“, ale již závodu žádnou hodnotu nepřináší.

Jaké jsou vaše silné stránky, které chcete přenést do svého působení v KESu?

Důležitá věc, kterou bych chtěl přinést do výrobního týmu KESu je právě zmíněná vize. Vize toho, že i přestože se automotive nachází v turbulentní době, můžeme si ji v dobrém kolektivu, s dobrou týmovou kulturou a duchem, udělat jednodušší a projít výzvami, které před námi jistě jsou, společně.

Máte oblíbený způsob relaxace ve volném čase, který Vám dobíjí baterky?

Z hlediska pasivnější relaxace – velice rád utíkám do světa počítačových her – konkrétně strategického či RPG žánru, byť času již na to není tolik kolik by si člověk přál.
Je to jedno z míst, kde jsem schopen na chvíli úplně vypnout a partnerka také ocení, že se člověk neloudá někde po barech (smích).
Z aktivního relaxace nejvíce trávím čas ve fitku či občas na ledové ploše, kde si zavzpomínám na 10 let své hokejové kariéry. Nyní však už jako brankář „v důchodu“.